Serena Williams triumfuje w US Open | Newsy | Agnieszka Radwa?ska. Portal tenisowy Radwanska.org

Icon Newsy
Serena Williams triumfuje w US Open
Data 08/09/2008 11:02 Autor admin Kliknięć 2003
RSS
Serena Williams JankovicRozstawiona z numerem czwartym Serena Williams po raz trzeci wygra?a wielkoszlemowy turniej US Open (z pul? nagród 20,657 mln dol.), pokonuj?c w trwaj?cym ponad dwie godziny finale Serbk? Jelen? Jankovic (nr 2.) 6:4, 7:5.

Ameryka?ska tenisistka po pi?ciu latach przerwy powróci?a na fotel liderki rankingu WTA.

Poprzednio m?odsza z sióstr Williams triumfowa?a na twardych kortach w Nowym Jorku w 1999 i 2002 roku, natomiast Jankovi? po raz pierwszy wyst?pi?a w wielkoszlemowym finale.

Jestem bardzo podekscytowana. O numerze jeden nawet nie my?la?am, to jest bonus - powiedzia?a Serena.

Jestem rozczarowana. Nigdy nie jest przyjemnie, gdy przegrywasz. Da?am z siebie wszystko. Mia?am swoje szanse zarówno w pierwszym, jak i drugim secie. Serena zagra?a dzisiaj lepiej, by?a za dobra - stwierdzi?a Jankovi?.

Amerykanka, która 26 wrze?nia b?dzie obchodzi? 27. urodziny, gra?a bardzo agresywnie i szalenie ryzykownie, czego skutkiem by?o 39 niewymuszonych b??dów, ale i 44 wygrywaj?ce uderzenia.
U Jankovi? te statystyki to odpowiednio 22 zepsute zagrania i tylko 15 "winnerów".

Ogromna presja, jak? Williams wywo?ywa?a na rywalk? przy jej serwisie sprawi?a, ?e mia?a do dyspozycji 16 pi?ek na prze?amanie, z których wykorzysta?a pi??. Sama jednak trzykrotnie (Serbka mia?a osiem "break pointów") straci?a w?asne podanie.

Jankovi? obj??a prowadzenie w pierwszym secie 2:1, po prze?amaniu serwisu rywalki, ale pó?niej przegra?a kolejne cztery gemy, w tym dwa przy w?asnym. T? fataln? seri? przerwa?a utrzymuj?c podanie w ósmym gemie, by w dziewi?tym odebra? serwis rywalce i zmniejszy? strat? na 4:5.
W 10. gemie Serbka nie potrafi?a jednak utrzyma? swojego podania i Amerykanka zdoby?a pierwszego seta po 47 minutach.

Druga partia, która trwa?a 77 minut, by?a bardziej emocjonuj?ca, a Serbka obj??a w niej prowadzenie 5:3 i mia?a do dyspozycji trzy setbole w dziewi?tym gemie.
Williams wysz?a jednak z opresji, a najd?u?szym w meczu okaza? si? dziesi?ty gem, w którym przez kilkana?cie minut zawodniczki toczy?y mordercze wymiany; zanim dosz?o do prze?amania serwisu Serbki ta obroni?a pi?? "break pointów", ale i nie wykorzysta?a te? czterech setboli.

Amerykanka zako?czy?a spotkanie przy drugim meczbolu, po dwóch godzinach i czterech minutach gry, inkasuj?c czek na pó?tora miliona dolarów, dwukrotnie wi?cej od rywalki. To jej dziewi?ty triumf w Wielkim Szlemie, ale pierwszy od stycznia 2007 roku, gdy by?a najlepsza w Australian Open.